Eaton B25SNE40T
SKU: CS4835045MPN: B25SNE40TAlternate Part #: D1B25SNE40TUPC/EAN: 782116680924
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 30 A IFL, 24-32 FLA, Single-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 40 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Single-phase |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4835045 |
|---|---|
| MPN | B25SNE40T |
| Alternate Part # | D1B25SNE40T |
| UPC/EAN | 782116680924 |
