Eaton BRP40E200G
SKU: CS4834577MPN: BRP40E200GUPC/EAN: 786689055028
Eaton BR convertible loadcenter







$560.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BR convertible loadcenter,Convertible,lugs installed|Ground bar,200 A,X8,Aluminum,Cover included,NEMA 1,Metallic,25 kAIC,CSR,Combination,80 Circuits,Single-pole,40 Spaces,Two hots, a neutral, and a ground,Single-phase,#6-1/0 AWG Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Box Size | X8 |
| Bus Material | Aluminum |
| Cover | Cover included |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Metallic |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CSR |
| Mounting | Combination |
| Number Of Circuits | 80.0000 |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Number Of Spaces | 40.0000 |
| Number Of Wires | Two hots, neutral and ground |
| Phase | Single-phase |
| Special Features | Convertible, lugs installed Ground bar |
| Type | Convertible, lugs installed |
| Used With | Type BR 1-inch breakers |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #6-1/0 AWG Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4834577 |
|---|---|
| MPN | BRP40E200G |
| UPC/EAN | 786689055028 |





