Eaton BF11C
SKU: CS4833562MPN: BF11CAlternate Part #: 765A949G04UPC/EAN: 782114964132
Eaton NEMA machine tool relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton BF Series Basic Relay, 300V max. voltage rating, Two-pole, 440V coil voltage, 60 Hz, 1NO-1NC contact configuration
Attributes
| Coil Voltage | 440 V |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | BF |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4833562 |
|---|---|
| MPN | BF11C |
| Alternate Part # | 765A949G04 |
| UPC/EAN | 782114964132 |
