Eaton BAB3100HSV
SKU: CS4833316MPN: BAB3100HSVUPC/EAN: 782116977659
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$1,459.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Three-pole, 50° C Calibration, 120V, 208V, 240V shunt trip, 100A, 10 kAIC, 240V, Bolt-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 32.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration, 120V, 208V, 240V shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833316 |
|---|---|
| MPN | BAB3100HSV |
| UPC/EAN | 782116977659 |






