Eaton BAB3090HS
SKU: CS4833309MPN: BAB3090HSAlternate Part #: 1232C35G14UPC/EAN: 786679509715
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$1,219.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Three-pole, 120V, 208V, 240V shunt trip, 90A, 10 kAIC, 240V, Non-Interchangeable, Bolt-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 32.0000 |
| Special Features | Bolt-on mounting |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4833309 |
|---|---|
| MPN | BAB3090HS |
| Alternate Part # | 1232C35G14 |
| UPC/EAN | 786679509715 |





