Eaton BAB2090S
SKU: CS4833234MPN: BAB2090SAlternate Part #: 1232C34G17UPC/EAN: 786679377420
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$1,033.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 120, 208, 240V shunt trip, 90A, Bolt-on, Non-interchangeable trip, Two-pole, 240V rating, 10 kAIC
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Trip Type | Non-interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4833234 |
|---|---|
| MPN | BAB2090S |
| Alternate Part # | 1232C34G17 |
| UPC/EAN | 786679377420 |









