Eaton BAB2025S
SKU: CS4833164MPN: BAB2025SAlternate Part #: 1232C34G07UPC/EAN: 786679369524
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$697.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker,Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker,Bolt-on mounting,25 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,Non-Interchangeable,Q7,BAB,Ring or spade lug terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | Bolt-on mounting |
| Terminals | Ring or spade lug |
| Trip Type | Non-interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833164 |
|---|---|
| MPN | BAB2025S |
| Alternate Part # | 1232C34G07 |
| UPC/EAN | 786679369524 |








