Eaton BAB1070V
SKU: CS4833124MPN: BAB1070VAlternate Part #: 5680D08G36UPC/EAN: 786679369166
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$189.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 50°C calibrated, 70A, Bolt-on, Non-interchangeable trip, Single-pole, 240V rating, 10 kAIC
Attributes
| Amperage Rating | 70 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Non-interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833124 |
|---|---|
| MPN | BAB1070V |
| Alternate Part # | 5680D08G36 |
| UPC/EAN | 786679369166 |









