Eaton BAB1050V
SKU: CS4833114MPN: BAB1050VAlternate Part #: 5680D08G33UPC/EAN: 786679029770
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$113.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Single-pole, 50° C Calibration, 50A, 10 kAIC, 120/240V, Bolt-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833114 |
|---|---|
| MPN | BAB1050V |
| Alternate Part # | 5680D08G33 |
| UPC/EAN | 786679029770 |









