Eaton BAB1025D
SKU: CS4833088MPN: BAB1025DAlternate Part #: 1288C86G11UPC/EAN: 786679153147
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$120.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker,Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker,25 A,10 kAIC,Single-pole,240 V,Non-interchangeable,BAB,120-240 V Shunt trip
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | High intensity discharge |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833088 |
|---|---|
| MPN | BAB1025D |
| Alternate Part # | 1288C86G11 |
| UPC/EAN | 786679153147 |










