Eaton A30SNC30CX5E045
SKU: CS4832935MPN: A30SNC30CX5E045UPC/EAN: 786685522401
Eaton definite purpose starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Separate ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 440/480 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 440-480 V, 50/60 Hz |
| Coil | 440/480 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | SEL class Std. C440 OLR SEL reset |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832935 |
|---|---|
| MPN | A30SNC30CX5E045 |
| UPC/EAN | 786685522401 |
