Eaton A30SNC25AX5E045
SKU: CS4832914MPN: A30SNC25AX5E045Alternate Part #: 3-2631-0541AUPC/EAN: 786685522722
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Separate ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 25 A, 110/120 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 110-120 V, 50/60 Hz |
| Coil | 110-120 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 25 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | SEL class Std. C440 OLR SEL reset |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832914 |
|---|---|
| MPN | A30SNC25AX5E045 |
| Alternate Part # | 3-2631-0541A |
| UPC/EAN | 786685522722 |
