Eaton A30CNE45CA5E020
SKU: CS4832853MPN: A30CNE45CA5E020UPC/EAN: 786685471068
Eaton definite purpose starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 45 A, 440/480 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 440-480 V, 50/60 Hz |
| Coil | 440/480 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832853 |
|---|---|
| MPN | A30CNE45CA5E020 |
| UPC/EAN | 786685471068 |
