Eaton A30CNC30TA5E045
SKU: CS4832788MPN: A30CNC30TA5E045Alternate Part #: 3-2631-1015AUPC/EAN: 786685470375
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A |