Eaton A30CNC25DA5E020
SKU: CS4832739MPN: A30CNC25DA5E020Alternate Part #: 3-2631-0207AUPC/EAN: 786685469874
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 25 A, 550/600 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 550-600 V, 50/50 Hz |
| Coil | 550/600 V |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 25 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832739 |
|---|---|
| MPN | A30CNC25DA5E020 |
| Alternate Part # | 3-2631-0207A |
| UPC/EAN | 786685469874 |
