Eaton A29CRC25TA3E002
SKU: CS4832162MPN: A29CRC25TA3E002Alternate Part #: 3-2343-152AUPC/EAN: 786685200910
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing w/ C396, Common ctrl, Open w/ DIN rail mount adapter, Pressure plate w/o quick connect terms, 25 A, 24 V coil, 1NO pressure plate, Std. C396 OLR, 0.4-2 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 25 A |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 25 A |