Eaton A27SNE45T010
SKU: CS4831690MPN: A27SNE45T010Alternate Part #: D1A27SNE45T010UPC/EAN: 782116915729
Product Details
Eaton definite purpose starter, 45 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 6-10 FLA, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 45 A IFL, Three-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 45A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A IFL |