Eaton A27SNE30T024
SKU: CS4831666MPN: A27SNE30T024Alternate Part #: D1A27SNE30T024UPC/EAN: 782116915873
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 16-24 FLA, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 30 A IFL, Three-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |