Eaton A27SGC15B2P4
SKU: CS4831492MPN: A27SGC15B2P4Alternate Part #: 3-4233-0128AUPC/EAN: 782116913848
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 15 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 15 A IFL, 3 poles, 1.6-2.4 FLA, Three-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Overload Relay | 1.6-2.4 FLA |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831492 |
|---|---|
| MPN | A27SGC15B2P4 |
| Alternate Part # | 3-4233-0128A |
| UPC/EAN | 782116913848 |
