Eaton A27CRE301T024
SKU: CS4831443MPN: A27CRE301T024Alternate Part #: D1A27CRE301T024UPC/EAN: 786685292083
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 FLA, 10 HP at 230 V, Common control wiring, Open with DIN rail mounting adapter, 30 A IFL, Three-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |