Eaton A27CNC15TP16
SKU: CS4831263MPN: A27CNC15TP16Alternate Part #: D1A27CNC15TP16UPC/EAN: 782116911745
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 15 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 0.1-0.16 FLA, 0.1-0.16 FLA, Common control wiring, Open with metal mounting plate, 15 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |