Eaton A27CGE40B010
SKU: CS4831199MPN: A27CGE40B010Alternate Part #: 3-4235-0005AUPC/EAN: 782116911103
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 FLA, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 40 A IFL, 3 poles, 6-10 FLA, Three-phase, B27, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 40 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 6-10 A |
| Overload Relay | 6-10 FLA |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831199 |
|---|---|
| MPN | A27CGE40B010 |
| Alternate Part # | 3-4235-0005A |
| UPC/EAN | 782116911103 |
