Eaton A27CGC15A2P4
SKU: CS4831088MPN: A27CGC15A2P4Alternate Part #: 3-4233-0007AUPC/EAN: 782116910403
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 15 A IFL, 3 poles, 1.6-2.4 FLA, Three-phase, B27, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 15 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Overload Relay | 1.6-2.4 FLA |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831088 |
|---|---|
| MPN | A27CGC15A2P4 |
| Alternate Part # | 3-4233-0007A |
| UPC/EAN | 782116910403 |
