Eaton A25SGE40C
SKU: CS4831012MPN: A25SGE40CAlternate Part #: D1A25SGE40CUPC/EAN: 782116979264
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 40 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 40 A IFL, Three-phase, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 40 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831012 |
|---|---|
| MPN | A25SGE40C |
| Alternate Part # | D1A25SGE40C |
| UPC/EAN | 782116979264 |



