Eaton A25SGC30AA
SKU: CS4830993MPN: A25SGC30AAAlternate Part #: 3-4396-0001AUPC/EAN: 782113887197
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 1NO, Separate control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 30 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830993 |
|---|---|
| MPN | A25SGC30AA |
| Alternate Part # | 3-4396-0001A |
| UPC/EAN | 782113887197 |



