Eaton A25CNC25A
SKU: CS4830940MPN: A25CNC25AAlternate Part #: D1A25CNC25AUPC/EAN: 782113757865
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, Open, Individual pkg., Pressure plate, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Compact, single-pole w/shunt, Three-pole, Three-phase, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Pressure plate |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Frame Size | Compact, single-pole with shunt |
| Model | Open |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Individual package |
| Phase | Three-phase |
| Series | D1 |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830940 |
|---|---|
| MPN | A25CNC25A |
| Alternate Part # | D1A25CNC25A |
| UPC/EAN | 782113757865 |
