Eaton A25CGD30B
SKU: CS4830906MPN: A25CGD30BAlternate Part #: 3-4232-0013AUPC/EAN: 782113946924
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 600 V, Bimetal, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 30 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830906 |
|---|---|
| MPN | A25CGD30B |
| Alternate Part # | 3-4232-0013A |
| UPC/EAN | 782113946924 |

