Eaton AN59AN0A5E005
SKU: CS4830109MPN: AN59AN0A5E005Alternate Part #: 3-2595-101AUPC/EAN: 786685412870
Eaton Freedom NEMA motor control starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA Starter, Full voltage reversing, C440 electronic overload relay, NEMA Size 00 open enclosure - 9 A, Horizontal mounting, 120/60 or 110/50 coil voltage, C440 standard feature set - 1–5 A
Attributes
| Amperage Rating | 9 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Reversing |
| Full Load Current Range | 1-5 A |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Frame Size | NEMA Size 00 |
| Overload Relay | C440 electronic |
| Relay | C440 electronic |
| Size | 0 |
| Special Features | With C440 EOLR standard feature set, SEL reset, SEL class (10a, 10, 20, 30) |
| Type | Starter |
Specifications
| SKU | CS4830109 |
|---|---|
| MPN | AN59AN0A5E005 |
| Alternate Part # | 3-2595-101A |
| UPC/EAN | 786685412870 |





