Veris VCM7600W5000W
SKU: CS4815009MPN: VCM7600W5000W
VCM7000 Series Communication Module, Zoning model 7600, ZigBee Proprietary

Contact us for pricing and availability
Product Details
VCM7000 Series communication modules are easy to install.Network-ready VT7000 Series room controllers are specifically designed to enable upgrades to their communication capabilities.Accessory communication modules allow the upgrade of all network-ready VT7000 Series room controllers to support communication.Enables the controllers to be integrated into virtually all leading building automation systems.Provides the flexibility to add network communication strategies as budgets allow, or as building management needs change.
Attributes
| Sena Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Sena Us Rated Supply Voltage 1 | 24 V AC |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-50 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation 1 | 0-50 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation 2 | 0-50 °C |
| Sena Communication Port Protocol | Zigbee Proprietary |
| Sena Communication Port Protocol 1 | Zigbee Proprietary |
| Sena Communication Port Protocol 2 | Zigbee Proprietary |
| Sena Communication Port Protocol 3 | Zigbee Proprietary |
| Sena Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility |
| Sena Fixing Mode | snap-in |
| Sena Network Frequency | 50 Hz# #60 Hz |
| Sena Product Or Component Type | printed circuit board |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % RH, non-condensing |
| Sena Relative Humidity 1 | 0-95 % RH, non-condensing |
| Sena Standards | AS/NZS CISPR 22 CSA C22.2 No 24 FCC CFR 47 part 15, subpart B, class A, subpart C ICES-003 UL 873 |
| Sena Standards 1 | AS/NZS CISPR 22 CSA C22.2 No 24 FCC CFR 47 part 15, subpart B, class A, subpart C ICES-003 UL 873 |
| Sena Standards 2 | AS/NZS CISPR 22 CSA C22.2 No 24 FCC CFR 47 part 15, subpart B, class A, subpart C ICES-003 UL 873 |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % RH, non-condensing |
Specifications
| SKU | CS4815009 |
|---|---|
| MPN | VCM7600W5000W |



