Square D LRD21L
SKU: CS4811771MPN: LRD21L
Thermal overload relay, TeSys Deca, 690VAC, 12 to 18A, 1NO+1NC, class 20, for D18 to D38, screw clamp

$75.16
UnitAvailable on backorder
Product Details
BIMETALLIC RELAY 600V 18A
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -60-70 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Device Short Name | LRD |
| Network Frequency | 0…400 Hz |
| Network Type | DC# #AC |
| Product Certifications | IEC# #UL# #CSA# #EAC# #ABS# #ATEX INERIS# #UKCA |
| Product Compatibility | LC1D25# #LC1D18# #LC1D32# #LC1D38 |
| Product Name | TeSys LRD# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | differential thermal overload relay |
| Range | TeSys# #TeSys Deca |
| Relay Application | motor protection |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1# #EN/IEC 60947-5-1# #UL 60947-4-1# #UL 60947-5-1# #CSA C22.2 No 60947-4-1# #CSA C22.2 No 60947-5-1# #EN 50495 |
| Temperature Compensation | -20-60 °C |
| Thermal Protection Adjustment Range | 12-18 A |
Specifications
| SKU | CS4811771 |
|---|---|
| MPN | LRD21L |







