Square D LC1D40ABBE
SKU: CS4811631MPN: LC1D40ABBE
Contactor, TeSys Deca, 3P(3NO), AC-3/AC-3e, \<\=440V, 40A, 24VDC coil, EverLink BTR screws
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
TeSys D contactor 3P 40A AC-3 up to 440V coil 24V DC EverLink
Attributes
Ambient Air Temperature For Storage -60-80 °C
Auxiliary Contact Composition 1 NO + 1 NC
Coil Technology built-in bidirectional peak limiting
Coil Type DC low consumption
Contactor Application motor control# #resistive load
Device Short Name LC1D
Mounting Support plate# #rail
Overvoltage Category III
Pole Contact Composition 3 NO
Poles Description 3P
Pollution Degree 3.0
Product Name TeSys D Green# #TeSys Deca
Product Or Component Type contactor
Protective Cover with
Range TeSys# #TeSys Deca
Signalling Circuit Frequency 25…400 Hz