Square D JDL36175
SKU: CS4811524MPN: JDL36175UPC/EAN: 785901706663
Circuit breaker, PowerPacT J, 175A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%
Contact us for pricing and availability
Product Details
PowerPact J-Frame breaker, thermal-magnetic, 175 A, 3P, 14 kA at 600 VAC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-85 °C |
| Breaking Capacity Code | D |
| Communication Interface | Modbus# #Ethernet |
| Continuous Current Rating | 0.80000001192093 |
| Control Type | toggle |
| Device Application | distribution |
| Long Time Pick Up Adjustment Range | 0.25…1 x In |
| Magnetic Hold Current | 875 A |