Square D JDL36175
SKU: CS4811524MPN: JDL36175UPC/EAN: 785901706663
Circuit breaker, PowerPacT J, 175A, 3 pole, 600VAC, 14kA, lugs, thermal magnetic, 80%

Contact us for pricing and availability
Product Details
PowerPact J-Frame breaker, thermal-magnetic, 175 A, 3P, 14 kA at 600 VAC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -2-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-85 °C |
| Breaking Capacity Code | D |
| Communication Interface | Modbus# #Ethernet |
| Continuous Current Rating | 0.80000001192093 |
| Control Type | toggle |
| Device Application | distribution |
| Long Time Pick Up Adjustment Range | 0.25…1 x In |
| Magnetic Hold Current | 875 A |
| Magnetic Tripping Current | 1750-1750 A |
| Mounting Support | lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Poles Description | 3P |
| Product Name | PowerPact J |
| Product Or Component Type | circuit breaker |
| Protection Type | overload protection# #short-circuit protection |
| Quality Labels | CE |
| Range | PowerPact |
| Standards | UL# #CSA# #NEMA# #NOM-003-SCFI-2000# #IEC 60947-2 |
| Terminal Identifier | AL175JD |
| Utilisation Category | category A |
Specifications
| SKU | CS4811524 |
|---|---|
| MPN | JDL36175 |
| UPC/EAN | 785901706663 |









