Square D GB2CD21
SKU: CS4811217MPN: GB2CD21
Circuit breaker, TeSys GB2, 1P+N, 16A, Icu 1.5kA at 240V, Thermal magnetic, DIN rail mounted
$51.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Thermal magnetic circuit breaker, TeSys GB2, 1P+N, 16 A, Icu 1.5 kA@240 V
Attributes
| 9 Mm Pitches | 2.0000 |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-80 °C |
| Control Type | toggle |
| Device Application | control |
| Device Short Name | GB2 |
| Magnetic Tripping Current | 220-220 A |
| Mechanical Durability | 8000 cycles |
| Mounting Mode | by clips |
| Mounting Position | vertical# #horizontal |
| Mounting Support | rail# #plate |
| Network Type | AC/DC |
| Poles Description | 1P + N |
| Power Dissipation Per Pole | 2 W |
| Product Certifications | UL# #CSA |
| Product Name | TeSys GB2 |
| Product Or Component Type | circuit breaker |
| Quantity Per Set | set of 6 |
| Range | TeSys |
| Standards | EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-2# #CSA C22.2 No 235# #UL 1077 |
| Trip Unit Technology | thermal-magnetic |
Specifications
| SKU | CS4811217 |
|---|---|
| MPN | GB2CD21 |






