Schneider Electric VU-8213-650-5-13
SKU: CS4809402MPN: VU-8213-650-5-13
Spacelogic, Globe Valve Assembly, 3 in, 2-way, Stem up open, 85 Cv, M900AR universal input spring return actuator
Contact us for pricing and availability
Product Details
GV 3IN 2W 85CV PRFL SRO 24V
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 20…29 V DC 24 V AC/DC |
| Analogue Input Range | 0…10 V DC 4…20 mA with 500 Ohm resistor |
| Body Material | cast iron |
| Operating Fluid Temperature | -7-138 °C |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Saturated Steam Temperature | -7-138 °C |
| Satured Steam Inlet Pressure | 35 psi |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Seat Material | Port A: brass |
| Targeted Region | Europe# #North America. |
Specifications
| SKU | CS4809402 |
|---|---|
| MPN | VU-8213-650-5-13 |