Schneider Electric VU-7313-680-4-10
SKU: CS4809387MPN: VU-7313-680-4-10UPC/EAN: 711426029116
VB: 1-½ in, 3W Mix, Globe, NPT, BR, 28 cv, 88 PSI, Act (M800A-VB): Elec, Float/Prop, NSR, 24 VAC/VDC, 20-29 VDC, TB, 179 lbf, Linear, N1, FORTA
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1-½ in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Globe
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem down flow A to AB
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 28 cv
- Close-Off Pressure: 88 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Floating, Proportional
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC, 2 to 10 VDC, 4 to 20mA with 500 ohm resistor
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Loss of Power Position: Fail in place
- Power Input Voltage: 24 VAC/VDC, 20 to 29 VDC
- Leads and Connections: Terminal Block
- Force: 179 lbf
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7313-0-4-10
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: M800A-VB
- Actuator Range: FORTA
Product Alert: Not for use with steam
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 20…29 V DC 24 V AC/DC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | -10-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-65 °C |
| Analogue Input Range | 0…10 V DC 4…20 mA with 500 Ohm resistor |
| Body Material | bronze |
| Control Type | automatic reset |
| Force Lbf | 179 lbf |
| Force N | 800 N |
| Motor Type | brushless DC motor |
| Operating Fluid Temperature | -7-138 °C |
| Output Current | 30 mA |
| Output Voltage | 16 V DC |
| Product Destination | globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 15-95 % non-condensing |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) Port A: Class V Port B: Class III (0.1 %) |