Schneider Electric VP229E-25HN-010-U201
SKU: CS4808661MPN: VP229E-25HN-010-U201UPC/EAN: 711426077490
SmartX, Pressure Independent Valve Assembly, 1 in, 2-way, 10 GPM, MP300-SRU spring return open actuator
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Pressure Independent
- Connection: G external thread
- Flow Rate: 10 gpm
- Close-Off Pressure: 232 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional, Floating
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally open
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: No leads
- Force: 300 N
- Mechanical Movement: Linear
- Additional Features: LED Status Indicator, Valve stroke length selection
- Protection Rating: IP54
Assembly Components:
- Valve Body: VP229E-25BQHNT
- Valve Range: SmartX PIBCV
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Valve End Connection: 9112108025
- Actuator: MP300-SRU
- Actuator Range: SmartX Actuator
Product Alert: Not for use with steam
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Analogue Input Range | 0…10 V DC 4…20 mA DC |
| Body Material | CW602N brass |
| Close Off Pressure 1 | 232 psi |
| Control Type | automatic reset |
| Electrical Insulation Class | class III |
| Force Lbf | 68 lbf |
| Force N | 300 N |
| Ip Degree Of Protection | IP54 |
| Material | EPDM: O-rings polycarbonate: housing reinforced teflon: seal |
| Operating Fluid Temperature | -10-120 °C |
| Power Consumption In Va | 9 VA AC |
| Product Destination | pressure independent control valves |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 0-95 % RH, non-condensing |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |