Schneider Electric VB-7263-0-4-61
SKU: CS4807438MPN: VB-7263-0-4-61UPC/EAN: 711426065657
VB: 1-¼ in, 2W, Globe, STR, NPT, UC, SS, 14 cv, Venta

$389.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Body (VB-7263-0-4-61):
- Body Size: 1-¼ in
- Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Stainless Steel
- Flow Coefficient: 14 cv
- Control Media: Glycol 25 to 60%, Steam, Water
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Venta
- Product Series: VB-7200
Product Alert: If manufactured after December 2011, please reference the following literature: VB-7000 General F-27651-1
Attributes
| Body Material | bronze |
| Operating Fluid Temperature | -7-171 °C |
| Product Or Component Type | valve |
| Saturated Steam Temperature | -7-171 °C |
| Satured Steam Inlet Pressure | 100 psi |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) Port A: Class V |
| Seat Material | Port A: stainless steel 316 Port B: stainless steel 316 |
| Seating Seal Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54015_XXX |
Specifications
| SKU | CS4807438 |
|---|---|
| MPN | VB-7263-0-4-61 |
| UPC/EAN | 711426065657 |