Schneider Electric M210A00
SKU: CS4806701MPN: M210A00UPC/EAN: 711426559149
Act (M210A00): Elec, 2Pos, SR, 24 VAC, TB, Rotary, N2, SmartX

$174.66
UnitAvailable on backorder
Product Details
Actuator: (M210A00):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: Terminal Block
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: M210
- Actuator Use: Ball Valves
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | rotary |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-76.1 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-76 °C |
| Control Type | automatic reset |
| Ip Degree Of Protection | IP11 |
| Material | polymer: housing |
| Motor Type | split capacitor synchronous motor |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 2 |
| Power Consumption In Va | 3.5 VA AC |
| Product Destination | ball valves |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54013_XXX |
Specifications
| SKU | CS4806701 |
|---|---|
| MPN | M210A00 |
| UPC/EAN | 711426559149 |


