Siemens 599-02070A
SKU: CS421950MPN: 599-02070AUPC/EAN: 4034106334512
Valve, ANSI 250, MT Series, 3-Way, Mix, Linear, ¾”, FxF, 6.3 Cv, 10-15 psi

Contact us for pricing and availability
Product Details
This Valve is a Powermite 599 MT Series, ANSI Class 250, 3-W, Mix, Linear, 6.3 Cv, FxF, ¾”, , Brass Body, Brass Trim, Designed to work with pneumatic or electronic actuators, Direct-coupled universal bonnet. No tools required for installation
Attributes
| End Connection | NPT |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 6.3000001907349 |
| Medium | Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 35…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 35 ºF |
| Mounting Position | vertical, horizontal, upright |
| Permissible Operating Pressure | 173 kPa; 25 psi |
| Port Configuration | 3-Way Mixing |
| Trim Material | Brass |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 0.75 in |
| Valve Type | Three-way |
Specifications
| SKU | CS421950 |
|---|---|
| MPN | 599-02070A |
| UPC/EAN | 4034106334512 |


