Turck RSM RKM 461-10M/S3059
SKU: CS4210893MPN: RSM RKM 461-10M/S3059Alternate Part #: U-35643
CORD,⅞IN.MINIFAST
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Extension Cable
  • ⅞” Male, Straight, 4-pin
  • ⅞″ Female, straight, 4-pin
  • Power Tray/Exposed Run/Direct Burial Cable
  • Yellow TPE jacket, 4X16 AWG
  • Sunlight Resistant
  • -40 Cold Bend Rating
  • Oil Resistant
  • Flame Ratings: UL 1685 FT4, UL 1061, CSA FT1, CSA FT4
Attributes
Approvals UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS
Cable Diameter Ø  9.14 mm
Cable Jacket TPE, Yellow
Connector Body Plastic, TPU, Yellow
Coupling Nut Brass, CuZn, Nickel-plated
Current 10 A
Customs Tariff Number 85444290900.0000
Design Double-ended
Ecl Ss Code V5 1 4 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator
Number Of Conductors 4.0000
Number Of Contacts 4
Protection Class When Coupled IP67, IP68, IP69, IP69K
Special Feature Weld spatter resistantWeldlife CableTray cableExposed run
Voltage 600 V