Turck LT30E-Q21LC-LI0-H1141
SKU: CS4210353MPN: LT30E-Q21LC-LI0-H1141Alternate Part #: LT0592
LT0592 - PROFILE STYLE
$1,186.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Magnetically actuated linear position sensor
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+70 °C |
| Approvals | CE |
| Current Output | 4…20 mA |
| Design | Profile |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, AL |
| Measuring Principle | Magnetostrictive |
| Measuring Range | 762 mm [30.00 in] |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
Specifications
| SKU | CS4210353 |
|---|---|
| MPN | LT30E-Q21LC-LI0-H1141 |
| Alternate Part # | LT0592 |

