Turck BI5-S18-RN6X-H1143
SKU: CS4209988MPN: BI5-S18-RN6X-H1143Alternate Part #: 4656198
4656198 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M12

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NC contact, NPN output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PA12-GF30 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NC contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 5 mm |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS4209988 |
|---|---|
| MPN | BI5-S18-RN6X-H1143 |
| Alternate Part # | 4656198 |









