Turck BI15-CP40-LIU-H1141
SKU: CS4209305MPN: BI15-CP40-LIU-H1141Alternate Part #: 1535795
1535795 - FERRITE, BARREL, ANALOG, CON.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Analog Output
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- 4‐wire, 15…30 VDC
- Analog output
- 0…10 V and 0…20 mA
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Current Output | 0…20 mA |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Measuring Range | 4…11 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 15 mm |
| Voltage Output | 0…10 V |