Dwyer 750XCXH-120A
SKU: CS4125351MPN: 750XCXH-120AAlternate Part #: 124839-03
750XCXH-120A 11-PIN RELAY
$321.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
11-pin/3PDT, input voltage 120 VAC 50/60 Hz, coil resistance 1700 ohms, 12 amp rating, plug-in
Attributes
| Agency Approval | CE, RoHS, cUL, UL, cUR, UR. |
| Agency Approvals | CE, RoHS, cUL, UL, cUR, UR. |
| Commodity Code | R2WG |
| Cycle Life | 100,000 cycles (electrical); 10,000,000 cycles (mechanical). |
| Electrical Connection | Silver alloy plug-in contacts. |
| Electrical Rating | 12 A @ 120/240 VAC (50/60 Hz) or 28 VDC. |
| Enclosure Rating | Class 1 Div. 2. |
| Housing | Metal. |
| Operating And Load Voltage Range | 24 to 120 VAC. |
| Operating Range Of Nominal | 85 to 110% (AC operated); 80 to 110% (DC operated). |
| Power Consumption | 1.2 VA; 0.9 W. |
| Switching Operation | DPDT (8-pin models) or 3PDT (11-pin models). |
| Temperature Limits | > Storage: -40 to 185°F (-40 to 85°C); Operation: -40 to 131°F (-40 to 55°C). |
Specifications
| SKU | CS4125351 |
|---|---|
| MPN | 750XCXH-120A |
| Alternate Part # | 124839-03 |

