Dwyer 677B-04
SKU: CS4125294MPN: 677B-04Alternate Part #: 124836-03
677B-04 PRES XMTR 0-1” WC
$536.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Differential pressure transmitter, range 0-1” w.c.
Attributes
| Accuracy | ±0.4% FS* at room temperature. *RSS includes non-linearity, hysteresis and non-repeatability. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R8AE |
| Enclosure Rating | NEMA 4 (IP65). |
| Max Loop Resistance | DC: 0 to 800 Ohms. |
| Output | 4 to 20 mA DC, 2-wire. |
| Power Requirement | 16 to 32 VDC. |
| Pressure Limit | 15 psi (100 kPa). |
| Process Connection | 3/16” OD barbed brass pressure fitting. |
| Response Time | Approximately 10 ms. |
| Service | Air and non-conductive, non-corrosive gases. |
| Stability | ±1% FS/yr. |
| Thermal Effect | (Includes zero and span) <0.028% FS/°F, 0 to 185°F (-18 to 85°C). |
| Thermal Effects | (Includes zero and span) <0.028% FS/°F, 0 to 185°F (-18 to 85°C). |
| Wetted Material | 302 SS, glass, nickel, silicone rubber and brass. |
| Zero And Span Adjustment | Internally accessible potentiometers, noninteractive. |
| Zero And Span Adjustments | Internally accessible potentiometers, noninteractive. |
Specifications
| SKU | CS4125294 |
|---|---|
| MPN | 677B-04 |
| Alternate Part # | 124836-03 |


