Dwyer 610-25A-BNE
SKU: CS4124785MPN: 610-25A-BNEAlternate Part #: 124480-73
610-25A-BNE PR XMTR 0-2.5” BAS
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Low differential pressure transmitter, range 0 to 2.5” w.c.
Attributes
Accuracy ±0.25% or ±0.5% F.S.
Agency Approval CE.
Agency Approvals CE.
Commodity Code R1AC
Current Consumption 25 mA.
Electrical Connection Detachable screw terminal connector.
Electrical Connections Detachable screw terminal connector.
Enclosure Rating Fire retardant ABS.
Loop Resistance 800 ohms max.
Mounting Orientation Vertical.
Output 4 to 20 mA.
Power Requirement 13.5 to 30 VDC.
Pressure Limit 2 psi (0.137 bar).
Process Connection 3/16” O.D. barbed brass fittings on removable process head.
Process Connections 3/16” O.D. barbed brass fittings on removable process head.
Response Time 0.02 to 0.04 seconds.
Service Air or similar non-conducting gases.
Stability ±0.5%/yr.
Thermal Effect 0.5% FS.