Dwyer 607D-02
SKU: CS4124667MPN: 607D-02Alternate Part #: 124833-01
607D-02 PRES XMTR 0-.25” W.C.

$580.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Differential pressure transmitter, range 0-.25” w.c.
Attributes
| Accuracy | ±0.25% FS* at room temperature. *RSS includes nonlinearity, hysteresis and nonrepeatibility. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R1AA |
| Electrical Connection | Screw-type removeable terminal block. |
| Electrical Connections | Screw-type removeable terminal block. |
| Max Loop Resistance | DC: 0 to 800 Ohms. |
| Mounting Orientation | Vertical, on a 1.378” (35 mm) DIN rail. |
| Output Signal | 4 to 20 mA. |
| Power Requirement | 16 to 32 VDC. |
| Pressure Limit | 15 psi (100 kPa). |
| Process Connection | Barbed fittings for ⅛” (3.12 mm) ID rubber or vinyl tubing. |
| Process Connections | Barbed fittings for ⅛” (3.12 mm) ID rubber or vinyl tubing. |
| Response Time | Approximately 10 ms. |
| Service | Air and non-conductive, noncorrosive gases. |
| Stability | ±1% FS/yr. |
| Thermal Effect | (Includes zero and span) ±0.01 FS/°F, 20 to 170°F (-7 to 77°C). |
| Thermal Effects | (Includes zero and span) ±0.01 FS/°F, 20 to 170°F (-7 to 77°C). |
| Wetted Material | 302 SS, glass, nickel, silicone rubber and brass. |
| Zero Adjustment | Potentiometer for zero. |
Specifications
| SKU | CS4124667 |
|---|---|
| MPN | 607D-02 |
| Alternate Part # | 124833-01 |
