Dwyer STDL-10
SKU: CS4121124MPN: STDL-10Alternate Part #: 124686-00
STDL-10 SUBMERS TEMP DATA LOG
$569.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Submersible temperature data logger
Attributes
| Accuracy | ±0.9°F (±0.5°C) for 32 to 122°F (0 to 50°C). |
| Agency Approval | CE. |
| Agency Approvals | CE. |
| Alarms | Programmable high/low. |
| Battery Life | 1 year (approx). |
| Commodity Code | R1KE |
| Computer Requirement | Windows® 95, Windows® 98, Windows® 2000, Windows® ME, Windows NT®, and Windows® XP operating system, one free USB port. |
| Computer Requirements | Windows® 95, Windows® 98, Windows® 2000, Windows® ME, Windows NT®, and Windows® XP operating system, one free USB port. |
| Housing Material | 316L stainless steel (food grade). |
| Interface | USB port (interface cable required). |
| Memory Size | 32,767 readings. |
| Power Requirement | 3.6 V ER14250 lithium metal battery, installed functional, user replaceable. |
| Range | -40 to 176°F (-40 to 80°C). |
| Resolution | 0.2°F (0.1°C). |
| Sampling Method | Stop on memory full or continuous recording. |
| Sampling Rate | Selectable from 2 seconds to 12 hours. |
Specifications
| SKU | CS4121124 |
|---|---|
| MPN | STDL-10 |
| Alternate Part # | 124686-00 |



