Dwyer MPC-485
SKU: CS4119445MPN: MPC-485Alternate Part #: 126307-04
MPC-485

$1,828.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pump controller with RS-485 Modbus® RTU serial communications
Attributes
| Accuracy | ±0.25% of span, ±1 least significant digit. |
| Ambient Operating Temperature Rh | 14 to 131°F (-10 to 55°C); 0 to 90% up to 104°F (40°C) non-condensing, 10 to 50% at 131°F (55°C) non-condensing. |
| Commodity Code | M101 |
| Compliance | cULus. |
| Control Type | On/off, reverse (pump out) or direct (pump in) acting. |
| Display | Two 4-digit, 7 segment 0.56” high LEDs. |
| Display Resolution | 1 count. |
| Enclosure Rating | NEMA 4X (IP66) front panel face. |
| Front Panel Rating | Meets UL Type 4X (IP66). |
| Input | 4 (or 0) -20 mA DC or 2 (or 0) -10 VDC selectable. |
| Input Impedance | Current = 10Ω, Voltage = 100 KΩ. |
| Inputs | 4 (or 0) -20 mA DC or 2 (or 0) -10 VDC selectable. |
| Loop Power Supply Isolated | 24 VDC @ 50 mA, regulated. |
| Memory Backup | Nonvolatile memory (no batteries required). |
| Output Rating | Control Relays: SPDT, rated 10 A @ 240 VAC res., ¼ hp @ 120 VAC, ⅓ hp @ 240 VAC; Alarm Relays: SPST, 3 A @ 240 VAC res., 1/10 hp @ 120 VAC. |
| Output Ratings | Control Relays: SPDT, rated 10 A @ 240 VAC res., ¼ hp @ 120 VAC, ⅓ hp @ 240 VAC; Alarm Relays: SPST, 3 A @ 240 VAC res., 1/10 hp @ 120 VAC. |
| Output Signal | 4-20 mA current process input retransmission. |
| Power Consumption | 7.5 VA max. |
| Power Requirement | 100-240 VAC nominal, +10%-15%, 50 to 400 Hz, single phase; 132-240 VDC nominal, +10%-15%. |
| Seal Failure Moisture Sensor | Power: 2.5 VDC; Search Current: 3 micro amps; Resolution: 10K to 500KΩ in 10KΩ steps. |
| Serial Communication | Optional RS-232 or RS-485 with Modbus® protocol. |
| Serial Communications | Optional RS-232 or RS-485 with Modbus® protocol. |
Specifications
| SKU | CS4119445 |
|---|---|
| MPN | MPC-485 |
| Alternate Part # | 126307-04 |

