Dwyer ILA10
SKU: CS4118770MPN: ILA10Alternate Part #: 124543-00
ILA 10 J THERMOCOUPLE
$572.23
UnitAvailable on backorder
Product Details
In-line infrared sensor, type J thermocouple
Attributes
| Accuracy | 1% of reading or 1°C whichever is greater. |
| Agency Approval | CE. |
| Commodity Code | R700 |
| Distance To Target Size Ratio | 15:1. |
| Emissivity | 0.95 (fixed). |
| Housing | SS. |
| Output | 4 to 20 mA, J type thermocouple. |
| Power Requirement | 24 VDC. |
| Repeatability | 0.5% of reading or 0.5°C whichever is greater. |
| Response Time | 240 ms. |
| Spectral Response | 8 to 14 microns. |
| Temperature Range | 32 to 932ºF (0 to 500ºC). |
Specifications
| SKU | CS4118770 |
|---|---|
| MPN | ILA10 |
| Alternate Part # | 124543-00 |






